Biliyor Muydunuz

Taahhütlü İnternet Aboneliği Bedelsiz Nasıl İptal Edilir ? | İşte Yanıtı 2020

Taahhütlü İnternet Aboneliği Bedelsiz Nasıl İptal Edilir ? | İşte Yanıtı 2020

Günümüzde en büyük sorunlardan birisi haline helen Taahhüt ücretleri konusuna değinmek istiyorum öncelikle bir kurum kuruluş ve şirketin size karşı yaptığı Taahhüt eğer 1 yılın üzerinde ise hiçbir ek ücret ödemeden Taahhüt’ü bozabiliyorsunuz.

Taahhüt Bozma
Taahhüt Bozma

Sizler için aşşağıya madde madde ve yapacağınız işlemleri sıraladım. İşte maddesi ;

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 52. Madde 4. fıkra: Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir

Evimi Taşıdım İnternetimin Hızı Düşük İptal Ettirmek İstiyorum

Diyelim ki evinizi taşıdınız taşındığınız evde alt yapı yok hangi şirket kuruluş olur ise olsun size hizmeti tam sağlayamadığı için Taahhüt Bozma hakkına sahipsiniz işte maddesi ;

Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği 16. Madde 2. Fıkra: Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin yerleşim yerinin değişmesi ve taahhüt konusu hizmetin tüketiciye yeni yerleşim yerinde aynı nitelikte sunulmasının fiilen imkansız olması durumunda, tüketici birinci fıkrada belirtilen tutarları veya herhangi bir bedeli ödemeksizin taahhütlü aboneliğini feshedebilir.

Abonelik İptali İçin Fax ve Mail Yolu İle İstenilen Evraklar Yasal Mı ?

Yasalarında belirttiği üzere kurumlar kuruluşlar resmi işlemleri yapmak için sizden Fax ve eposta üzerinden evrak talep edemezler işte maddesi ;

Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği 23. Madde 3. Fıkra: Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshi için sözleşmenin tesis edilmesini sağlayan yöntemden daha ağır koşullar içeren veya tüketicinin sözleşmeyi feshetmesini zorlaştıran bir yöntem belirleyemez.

Peki bütün bu kanunlara yönetmeliklere rağmen aboneliğimizi iptal ettirdiğimizde cayma bedeli bize fattura edildiğinde ne yapacağız?

Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru çok kolay. Bunun için öncelikle e-devlet (turkiye.gov.tr) şifrenizle giriş yapmanız gerekiyor. Ardından Tüketici Hakem Heyeti’ne faturanızın bilgileri ve yukarıda sözünü ettiğim maddelerle bir şikayet oluşturuyorsunuz. Bir kaç hafta sonra şikayetiniz sonuçlanıyor ve internet servis sağlayıcı bu ücreti almıyor.

Özetle tüketici olarak haklarımız var ama bu haklarımızı yeterince bilmiyoruz. Büyük şirketlerin bize her dayattığını da kabul etmek zorunda hiç değiliz. Biraz sabır, bilgi ve çabayla abonelik sözleşmemiz olsa bile cayma bedeli ödemeden aboneliğinizi iptal ettirmeniz mümkün. Başınıza gelen farklı durumları yoruma yazarak iletebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Düşünceleriniz ve Yorumunuz ?

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı