Haberler

Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı ? Son Dakika

Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı ? Son Dakika

Gündemin en önemli konusu sokağa çıkma yasağına ilişkin son dakika gelişmeleri oluyor. Sabah saatlerinden itibaren güncel olarak araştırılan konular arasında yer alan kısıtlamalar bilindiği üzere iki haftadır uygulanmıyordu. Bilim Kurulu üyelerinin yaptığı “Artış sürerse tedbirler döner” açıklaması ile birlikte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya üzerinden duruma yönelik değerlendirmelerde bulundu. İlk defa Nisan ayında uygulanmaya başlanan kısıtlamalara göre; hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? 20-21 Haziran’da hafta sonu yasak var mı? İşte son dakika haberinin detayları!

İlk olarak 10-12 Nisan 2020 tarihlerinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının ardından sonraki haftalarda bu durum devam etmiş ancak bilindiği üzere geçtiğimiz iki hafta boyunca yasaklar uygulanmamıştı. Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal mesafe ve maske kullanımına ilişkin son dakikaaçıklamalarında bulunmuş, son dönemlerde de vaka sayısında artış yaşanması nedeniyle bu durumun altı bir kez daha çizilmişti. Bu hafta gerçekleştirilecek olan Kabine Toplantısı’nda kısıtlamalara ilişkin açıklamaların da yapılması beklenmektedir. Bu bağlamda; hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? 20-21 Haziran’da hafta sonu yasak var mı? İşte son dakika haberine yönelik ayrıntılar!

HAFTA SONU YASAK VAR MI? 21-21 HAZİRAN HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Hafta sonu sokağa çıkma yasağına ilişkin resmi bir açıklama henüz gelmedi. Geçtiğimiz hafta sonu sokağa çıkma yasağıuygulanmamış olmakla birlikte bilindiği üzere 1 Haziran tarihinde de normalleşme sürecine girilmişti.

İşte 20-21 Haziran hafta sonu sokağa çıkma yasağına ilişkin son dakika detayları…

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, “İyileşen hasta sayımız yeni vaka sayısının altına düştü. Yoğun bakıma ve solunum cihazına ihtiyaç artıyor: Hedeften uzaklaşıyoruz. En zayıf noktamız, TEDBİRSİZ iyimserlik. TEDBİRLİ İYİMSER olalım. Kontrollü Sosyal Hayat dönemine yarın tam olarak geçelim” dedi.

BİLİM KURULU ÜYELERİ AÇIKLAMA YAPTI

Bir hafta önce 700’lere kadar inen vaka sayıları, son birkaç gündür yeniden binli rakamları gördü. Yaşanan bu kısmi artış ikinci dalga endişesi yarattı. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleri, vaka sayılarını Hürriyet’e yorumladı:

Prof. Dr. Tevfik Özlü: Günlük vaka sayıları, bir salgının tek başına iyi ya da kötü gittiğini göstermez. Diğer kriterlere de bakmak lazım. Şu anda test sayıları salgının ilk dönemi gibi değil. Test sayısında ciddi oranda artış var ama vakalar binli sayılarda devam ediyor. Pozitiflik oranı da artan test sayısına göre azaldı. Yani salgın şu anda halen inişte. Biz buna ‘vaka havuzu’ diyoruz. Şimdi dikkat ederseniz iyileşen hasta sayıları artıyor ve havuz giderek boşalıyor. Hastaneye yatanların oranı bir ara yüzde 23’tü, şimdi ise 2.31’e düştü. Ne zaman korkarız? Günlük vaka sayısı sürekli artıyor, pozitif oranı giderek yükseliyorsa, hastanede yatış arttıysa, ağır hasta sayısı yükselişteyse o zaman salgında tekrar başlangıca dönüyoruz anlamına gelir. Bu dinamik bir süreç, ‘salgın geçti gitti’ diye bir şey yok. Eğer artış korkulan şekilde olursa, aynı olmasa da farklı tedbirler alınacaktır.

Doç. Dr. Sema Kultufan Turan: Kontrolsüz bir artış yok, bunu söyleyebilirim. 45 binin üzerinde test yapılıyor her gün, rakamlar artıyor gibi görünse de pandeminin pik yaptığı dönemler gibi değil. Kontrollü sosyal yaşam konusunda çok ciddi olmalıyız. Bu süreci doğru biçime yönetebilirsek pandemi konusunda gösterdiğimiz başarımız devam edecektir. Bu haftaki verileri önümüzdeki toplantıda konuşup değerlendireceğiz. Başka ne gibi önlemler alınabilir, elbette konuşacağız. Normalleşmenin de denetlenmesi en önemli kısım. Sayılar önümüzdeki haftalarda da binin üzerinde giderse bir takım farklı önlemler için ilk adımlar atılabilir.

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz: Geçen hafta sonu yaşanan bölgesel manzaraları gördük. Tedbirsizliklerin sayılara yansıması 7-10 gün arası bir sürede kendini gösteriyor. Yani geçen haftanın yansımaları cuma akşamından itibaren vaka sayılarında bir artış olarak ortaya çıktı diyebiliriz. Tabii semptom göstermeyen kişilere yapılan testlerin artmasının da vaka sayılarının artışına katkısı oldu. Kontrollü sosyal hayat dediğimiz şu dönemde, maske, mesafe, temizlik ve kalabalıklardan kaçınma konularına çok önem vermeliyiz. Çünkü artık ‘evde kal’ döneminden ‘işini gör evine dön’ dönemine geçiyoruz.

İL HIFZISSIHHA KURULLARI DA YASAK KARARI ALABİLİR

Kabine toplantısı ve Bilim Kurulundan herhangi bir yasak kararı çıkmasa bile İl hıfzıssıhha kurulları koronaivirüs vaka sayısının artış yaşandığı illerde karar alıp uygulayabiliyor. Bu kapsamda il bazlı sokağa çıkma yasaklarının ilerleyen günlerde yaşanması beklenebilir

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Düşünceleriniz ve Yorumunuz ?

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı